הנעליים על הדנובה

נזכור ולא נשכח- הנעליים על הדנובה

הנעליים על הדנובה היא אנדרטה ייחודית שהציבו בשנת 2005 על גדות נהר הדנובה, בבודפשט בירת הונגריה. האנדרטה הוקמה לזכר מאות היהודים שנרצחו בידי גדודי "צלב החץ" ההונגרים, בזמן שואת יהודי הונגריה, שהתרחשה בסוף מלחמת העולם השנייה, בין השנים 1944-1945.

מאות היהודים נורו והושלכו לנהר הדנובה ביוזמת ההונגרים, ששיתפו פעולה עם הנאצים. לקראת סוף מלחמת העולם השנייה חלו שינויים פוליטיים בהונגריה, בשנת 1944 הודח עוצר המדינה מיקלוש הורטי, ובמקומו עלה לשלטון פרנץ סלשי, שהיה מנהיגה של מפלגת "צלב החץ" הגזענית והאנטישמית. עם עלייתו לשלטון הורה פרנץ סלשי ל"אנשי הצלב" לבצע פרעות ביהודים הנשארו במדינה.

בעקבות הוראתו מאות יהודים נרצחו ברחובות, הובלו במצעדי מוות וצוענים רבים נורו אל מותם. נעשו מאמצים רבים לעזור ליהודים הנשארו בהונגריה, בעיקר על-ידי ראול ולנברג השוודי וקרל לוץ השוויצרי, עד כיבושה המלא של הונגריה על-ידי בעלות הברית באפריל 1945.

הירי על הדנובה

בעבר נהר הדנובה הציף את רחובות בודפשט שוב ושוב, ובעקבות זאת נבנו רציפי אבן משני צדי הנהר, בגובה של שלושה-ארבעה מטרים. בתקופת שלטונם של גדודי "צלב החץ", הובאו יהודים רבים והועמדו על רציפים אלו, כאשר פניהם אל המים, ונורו בגבם אל תוך הנהר. גופות היהודים הושלכו לנהר ונסחפו עם הזרם, מבלי להיקבר. בהמשך ביקשו אנשים הצלב לחסוך בתחמושת, וקשרו את היהודים זה לזה והוסיפו משקולות לגופם, כך שירו רק בחלקם, והשאר נפלו אל הנהר וטבעו אל מותם.

פעולות הירי נמשכו מספר חודשים, עד נפילת בודפשט על-ידי ברית המועצות בינואר 1945. גם לאחר נפילת העיר המשיכו אנשי הצלב בירי, עד לתום המלחמה. לאחר מכן נתפסו רבים ממנהיגי "צלב החץ" ובהם פרנץ סלשי, שנשפט והוצא להורג בשנת 1946.

הנעליים על הדנובה, האנדרטה

האנדרטה היא יצירתם של האמנים ג'וּלַה פַּאוּאֵר (Gyula Pauer) וג'אן טוֹגַּאי (Can Togay). האנדרטה נחנכה רשמית בציון 60 שנים לתום מלחמץ העולם השנייה, בשנת 2005. הטקס החגיגי לווה בתהלוכת לפידים, לצדו של ראש ממשלת הונגריה, כשברקע מתנגן השיר "שרפה אחים, שרפה".

האנדרטה בנויה מ60 זוגות נעליים מברזל, הפזורים על גדות הנהר, לאורך הרציף. כל זוג נעליים בעל אופי שונה, כאילו מספר את סיפורם של האנשים הנורו אל הנהר. נעליים פשוטות, נעליים מהודרות, נעלי ילדים, מגפיים כבדים לצד נעלי ערב, נעלי גברים ונעלי נערות ונערים.

האנדרטה בעלת מסר רב עוצמה, ורבים רואים את האנדרטה כיוצאת דופן, במיוחד בעיר כמו בודפשט השופעת פסלים ואנדרטאות. נזכור ולא נשכח.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *